Parafia pw. Św. Jadwigi Królowej w Gorzowie

Historia parafii w Gorzowie

Historia

Początek parafii pod wezwaniem Św. Jadwigi Królowej sięga do czasów, kiedy to w latach osiemdziesiątych XX w. ówczesny proboszcz bobreckiej parafii ks. Stefan Wyszogrodzki podjął starania stworzenia punktu katechetycznego w Gorzowie. Prace budowlane domu katechetycznego rozpoczęły się w 1985r. i trwały 5 lat.

Po wprowadzeniu nauczania religii do szkół, budynek adaptowano do celów liturgicznych. Odprawiane tu były Msze Święte w niedzielę o godzinie 15.00 w szczególności dla osób starszych, które miały problem z dotarciem do parafii macierzystej pod wezwaniem Przenajświętszej Trójcy w Bobrku.

W roku 1996 kard. Franciszek Macharski powołał ks. Kazimierza Krzywdę do tworzenia parafii w Gorzowie. Parafię erygowano 6 maja 1998r. pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej. Ks. Kazimierz posługiwał tutejszym wiernym równocześnie dokonując dalszych przeróbek domu katechetycznego w kaplicę i plebanię. W 2004r. jego następcą został ks. Ryszard Gaweł, który upiększał i unowocześniał budynek. W roku 2009 ks. kard. Stanisław Dziwisz mianował proboszczem ks. Stanisława Rapacza z zadaniem budowy kościoła lub rozbudowy istniejącego budynku. Budowa rozpoczęła się na wiosnę 2012r. Natomiast 13 czerwca 2013r. ks. kard. Stanisław Dziwisz dokonał poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pochodzącego z Katedry Wawelskiej.

Nowy budynek kościoła wraz z zapleczem poświęcił ks. abp Marek Jędraszewski w dniu 29 września 2018r.

Obecnie parafia w Gorzowie liczy około 1900 mieszkańców, którzy mogą korzystać z kościoła oraz pięknie zagospodarowanego terenu przykościelnego.

Zapraszamy do zapoznania się z kroniką parafii z okazji XX lecia jej istnienia.

Zdjęcia z budowy kościoła

Zdjęcia wybudowanego kościoła